U srcu povijesnog dijela Fažane, Župna crkva sv. Kuzme i Damjana svjedoči o stoljetnoj arhitektonskoj promjeni i vjerskoj predanosti. Ova kamena građevina, izvorno sagrađena u paleo-bizantskom stilu u 6. stoljeću, prošla je kroz brojne transformacije, usvajajući romaničke, gotičke i neoklasične značajke tijekom vremena.
Povijesno putovanje crkve
Temelji crkve datiraju iz 8. stoljeća, što potvrđuje nadgrobni natpis na oltarskom parapetu na kojem piše: M(a)ΔO(n)AE IRMINO EPISCOP(VS), što se odnosi na biskupa Pule. Početkom 16. stoljeća na ovom su mjestu izgrađene gotička crkva s poligonalnom apsidom, koja je imala ulazni portal ukrašen reljefima koji prikazuju Sv. Kuzmu i Damjana, izrađen od lokalnog kipara.
Značajne promjene dogodile su se u 16. stoljeću kada je izvorna romanička crkva pretvorena u sakristiju. Njezin istočni zid prikazuje veliki fresko “Raspeti Krist” uz zaštitnike Fažane, djelo nepoznatih majstora iz Friulija. Crkva je dobila svoj sadašnji izgled 1688. godine nakon opsežne obnove i proširenja. U 19. stoljeću dodan je prezbiterij, a fasada je preuređena u neoklasičnom stilu. Potpuna obnova od 1928. do 1932. godine vratila je crkvi izgled iz 1688. godine.
Umjetnost i arhitektura
Župna crkva sv. Kuzme i Damjana poznata je po svojim umjetničkim blagom i arhitektonskim elementima.
Crkva ima pet vrijednih oltara i oltarnih pala:
- Uskrsli Krist (glavni oltar), autor: Leonardo Corona (Murano 1561.– 1605.) Na slici uz uskrslog Krista prikazani su: sv. Kuzma i Damjan, sv. Jeronim, sv. Nikola i sv. Katarina.
Na oltaru se nalazi mramorno svetohranište. - Pala na desnom oltaru prikazuje Bogorodicu s Djetetom, sv. Andriju i sv. Margaretu
s njihovim ikonografskim atribicijama. Autor: Baldassare d’Anna (Venecija, oko 1572. – 1646.) i radionica. - Pala na lijevom oltaru prikazuje Gospu s djetetom Isusom na tronu u društvu sa Sv.Kuzmom i Damjanom. Djelo je nepoznatog autora iz XVII. st.
- Lijevi bočni oltar Gospe od krunice. Platnena traka je oslikana otajstvima svete
krunice. Na vrhu Bog otac blagoslivlja okružen kerubinima. Autor nepoznat, nastanak u 17. stoljeću. Restauriran 2016. - Desni bočni oltar u neoklasicističkom stilu novijeg je datuma. Izradili su ga majstori s alpskog područja a postavljen je na dotrajali gotički. U oltarnoj vitrini je ostalo gotičko
raspelo (samo corpus) iz XIV. stoljeća koje je pričvršćeno na oslikanu imitaciju križa. Raspelo je restaurirano 2018. godine. - Umjetnine:
Bogorodica s Djetetom Isusom i Sv. Ivanom Krstiteljem slikara E. Novaka s kraja XIX stoljeća, restaurirana 2019. godine. - Posljednja večera, ulje na platnu 250×120 rad je manirističkog slikara Jurija Zadranina Brajkovića (Zorzi Ventura da Zara Vecchia) naslikan 1598. godine.
- Iznad ulaza u sakristiju između dvaju prozora gotičkog sloga sačuvani su dijelovi gotičkih fresaka.
Crkva ima vrijedne orgulje koje se nalaze na pjevalištu iz 1858. godine. - Skulptura Bogorodice s Djetetom, kraj XV. stoljeća. Drvo, polikromirano. Skulpturu je izradio friulanski drvorezbar.
Zbor i orgulje
Ulaskom u crkvu, posjetitelje dočekuje zbor s orguljama iz 1858. godine, poduprtim dvama monolitnim kamenim stupovima iz 1881. godine. Zbor je proširen 2017. godine, naglašavajući njegov povijesni šarm.
Posjetite župnu crkvu
Župna crkva sv. Kuzme i Damjana, smještena na mjestu drevnog kompleksa za proizvodnju amfora i radionice keramike, pruža jedinstven pogled u bogatu povijest i umjetničko nasljeđe Fažane. Njena mješavina arhitektonskih stilova, od paleo-bizantskog do neoklasičnog, zajedno s dragocjenim umjetničkim djelima i oltarnim slikama, čine je nezaobilaznom destinacijom za hodočasnike na Caminu i putnike podjednako.
Istražite povijesno srce Fažane i uronite u vječnu ljepotu ove izvanredne crkve, pravog dragulja vjerskog i kulturnog značaja.