Snorkeling u Fažani

Antička luka Rt Mede, Fažana

Zaštićeno od udara bure, fažansko je priobalje u antici predstavljalo pravu oazu za život.

U 1. se stoljeću ovdje nalazila maritimna vila s lučicom čiji su ostaci pronađeni krajem 19. stoljeća. Ostaci luke otkriveni su 2017., a istraživani 2021. godine, od strane djelatnika Arheološkog muzeja Istre. Istraživanjem su pronađeni različiti arheološki predmeti koji svjedoče o ekonomskoj snazi vlasnika vile, ali i čitavog područja u prvim stoljećima rimske vlasti.

U podmorju je sačuvan lukobran u obliku udice, izgrađen od većih kamenih blokova lokalnog vapnenca, od kojih su poneki dugi čak 3,2 metra. Širina lukobrana iznosi od 3 do 6 metara.

Zbog podizanja morske razine kroz prošlost, lukobran se sada nalazi potopljen na dubini od 1 do 2 metra.

Forma lukobrana u obliku udice je zasad jedini takav poznati primjer u Istri, a razlog lomljenom izgledu je bila zaštita luke od vjetrova.

Lokacija je sastavni dio Kulturnih ruta Općine Fažana i Rimske staze Vasianum.

Rimska vila u Valbandonu, rimska keramičarsko-opekarska peć u Fažani, rimska centurijacija i maslinik svjedoče o značaju Fažane u doba antike.

Prije nego krenete u razgledavanje podmorja, imajte na umu da Fažana i šira okolica obiluje arheološkim ostacima iz rimske prošlosti. Fažana je bila jedan od glavnih proizvođača amfora za skladištenje i prijevoz maslinovog ulja. U tim se amforama distribuiralo čuveno i nadaleko poznato istarsko ulje. Kroz prva tri stoljeća naše ere, s promjenljivim intenzitetom proizvodnje koji je bio najveći tijekom prve polovice i sredine 1. stoljeća, istarsko se ulje izvozilo na šire tržište Carstva.

Stoga u podmorju možete razgledati i replike čuvenih fažanskih amfora, ali i mnoge prirodne znamenitosti!

Naše je more i dom mnogim životinjskim i biljnim vrstama. Nema jamstava što biste mogli vidjeti tijekom ronjenja (to je dio zabave!), no ovo su neke uobičajene vrste na koje trebate obratiti pažnju: na pješčanom dnu, osobito u blizini oba mola moguće je susresti ribu kokot, sipu, ribu pauka, malu rakovicu i grmalja. Ako pažljivije istražite rimski molo primijetit ćete velike oštrige (kamenice) koje su Rimljani redovito imali na meniju, a i uzgajali su ih. Tu možete primijetiti i školjku kopito, kunjke (mušule) i puža turbana, dok se u pijesku skrivaju školjke glatka čančica, male kapice, sunčev izlaz, Petrovo uho i srčanka.  Plove riblje mlađi plivaju oko mola i skrivaju se u sjeni većih kamenih blokova.  Na rubnim dijelovima pijeska i na livadama morske cvjetnice možete vidjeti ljušture plemenitih periski, najvećeg školjkaša u Jadranu. Periska je strogo zaštićen školjkaš Jadrana i trenutno ugrožena vrsta zbog drastičnog pada njezine populacije. Na ovoj lokaciji možete pronaći i male morske zvijezde prekrivene pijeskom te razne puževe golaće, od onih najsitnijih (od svega nekoliko centimetara) do nešto većih kao što je morski zekan. Potonjeg je lako prepoznati po izbočinama za plivanje poput krila i ticalima koji nalikuju zečjim ušima.

 

Plan obilaska:

Ulazite u more gdje se na najplićem dijelu nalazi korijen lukobrana (bova 1). Razgledavanje započinjete južnim krakom lukobrana, u dužini od 35 metara (bova 2). S lijeve strane strukture možete razgledati replike amfora. Vratite se na poziciju južnog kraka te plivajte do vrha gdje se lukobran pod pravim kutom lomi prema sjeveru. Ta dionica je duga 25 metara. Plivajte prema čelu lukobrana, u dužini od 20 metara (bova 3). Od pozicije 3 plivate natrag prema obali.

Lokalitet se obilazi na vlastitu odgovornost!

 

Skip to content